İletişim: 0 (264) 282 41 21

E-posta : info@gencvet.com
  Whatsapp : 0 (532) 500 62 59

Sakarya İlk Defa Kliniğimizde Yapıldı

Sakarya’da Evcil Hayvan Sağlığı Sektöründe bir ilk gerçekleşti. GençVet Veteriner Kliniği’ne topallama şikayeti ile gelen Alman Kurdu Cinsi 6 yaşındaki Tango’ya ağrı şikayetlerini dindirmek için ameliyatla saf altın takıldı.

Vet.Hek.Ender ER muayenesi sonrasında Tango’nun kalça kemiğine oturan Caput Femoris kısmında bir problem olduğu belirlendi. Veteriner hekim, eğitimini aldığı Gold İmplantasyon yöntemini Tango’nun sahibine tavsiye etti ve hayvan sahibinin de onayı ile 40 dakikalık solunum anestezisi kullanılarak saf altınlar Tango’nun kalçasına sabitlendi.

24 Ayar saf altın kullanılarak imal edilen medikal malzeme başarılı bir şekilde Caput Femoris çevresine yerleştirildi. Bu yöntem dünyada Veteriner Hekimiğinde 1970 lerde uygulanmaya başlamış Türkiye’de ise ilk defa 1994 yılında uygulanmıştır. Bu yöntem 1996 dan sonra insan hekimliğinde de uygulanmaya başlanılmıştır.

Söz konusu yöntem kalıcı bir akupuntur yöntemidir. Veteriner Hekim Ender ER’in söylemi ile Cerrahi, akupuntur ve Enerjinin birleştiği noktadır. Saf altının manyetik iyileştirici etkisi ile hasta 1 hafta içerisinde sağlığına kavuşabiliyor. Başarı şansı %80 dir. Özellikle yaşlı, ağır operasyonları kaldıramayacak hayvanlarda uygulaması kullanışlıdır.

Veteriner Hekim Ender ER uzun süreli ağrılı olgularda, özellikle kalça displazisi vakalarında, epilepsi (sara) hastalarında, spondiloartrit gibi omurga kireçlenmelerinde ve bir çok olguda altın implantasyonunun kullanılabilecceğini belirtti. Özellikle Sivas Kangalı, Alman kurdu, Sam Bernard gibi büyük ırk köpeklerde 4 ve 6 aylık zamanlarda yapılacak kontroller sonucu uygulanacak Gold İmplantasyon büyük önem taşımaktadır.

Hayvan sahibinin, “köpeğim üzerindeki altınlardan dolayı çalınabilir mi?” sorusuna yanıt veren Vet.Hek.Ender Er, yerleştirilen saf altınların çıkarıldıktan sonra bir değeri olmayacağı için bu tür bir endişeye gerek olmadığını belirtti.

Kaynak: Sakarya Rehberim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir