İletişim: 0 (264) 282 41 21

E-posta : info@gencvet.com
  Whatsapp : 0 (532) 500 62 59

Genç Nesil ile ilgili Bir Analiz

Geleceğimizin nasıl olacağını gençlere bakarak da tayin edebiliriz. Gençlerin ilgi alanları neler, hangi meslek gruplarına eğilimliler. Neleri yapmayı seviyorlar nelere ilgi duyuyorlar? Neler düşünüyorlar? Gençliğe yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Umutsuz bir gençlik umutsuz bir gelecektir. Yönetilen değil yöneten bir gençliğe ihtiyacımız var. Genç denilen kesim galiba ortaokul 10-11 yaş seviyesinden başlayıp 35 yaşa kadar gidiyor. Tabiki 75 yaşında ben halen gencim diyenler de var. Onlar nice gençlere taş çıkartıyor.

Gençliğin Bakış Açısı Nasıl?

10 yaş ve 35 yaş arası gençliğimiz hayvanlarla arası nasıl sizce? Geleceğimizi onlara bakarak çizebilirmiyiz? Bu konuda özel bir çalışma yaptık. Aşağıda Sakarya’da bir veteriner kliniğini takip eden 1300 kişinin dağılımını görüyoruz. Ağırlık takipçi erkek ve bayan yaklaşık oranlarda olmakla birlikte 18-34 yaş grubu takipçi sayısı oldukça fazla. Bu araştırmanın tabiki en az 10 klinikte yapılması gerekiyor. Ama elimizdeki verilere göre genç nesilin hayvanlara ilgisi oldukça fazla. 35-44 yaş arası kişilerin yani şimdiki nesilin genç nesil kadar olmasa da ilgisi gayet yüksek. 35-44 yaş grubunun çocuk sahibi olduğunu düşünürsek ve arkadan gelen 18-34 yaş grubunun 15 yıl sonra çocuk sahibi olacağını düşünürsek, 15 yıl sonra bir hayvan sevgisi patlaması yaşanacağı belli. Hayvansever aileler hayvansever çocuklar yetiştirecektir.

Bence bunlar sevindirici haberler. Yeni nesilin doğaya hayvanlara olan ilgisinin artması ve bilinçlenmek için de sosyal medyayı takip etmesi olumlu bir durum. Ayrıca Vet.Hek.Ender ER olarak tuttuğum bir istatistik de en çok sorunun yine aynı yaş grubu olan 18-34 yaş grubundan gelmesi. Tahminlerime göre bir sonraki nesil istatistiğinde 13-17 yaş grubunun da hızlıca arttığını göreceğiz.

Bayanlar mı çok hayvansever Erkekler mi?

Genelde bayanlar daha merhametli ve daha çok hayvansever diyorsanız elimizdeki tablo onu da söylemiyor. Erkeklerin oranı bayanlara göre daha yüksek. Erkeklerin hayvanlar konusunda daha girişken olduğunu söyleyebiliriz. Yine tahminlerime göre bayan hayvanseverlerin oranı önümüzdeki yıllarda erkeklere göre de artış göstereceğini düşünüyorum.

Doğaya saygılı, hayvanlara saygılı bir nesil insanlarada saygılı olacaktır. Bilinçli yaklaşımlar ve öğrenme çabası ülke menfaatlerine yarayacak, huzurlu bir ortam oluşacaktır. Genç nesilden umutsuzuz diyenlere duyrulur. Ben gayet umutluyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir